á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Cały tekst recenzji na stronie [link] Polecamy! (...)
Katarzyna Nowicka BPMiG w Zagórowie
Jej opowieść uzupełniają tutaj wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.
Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości.
Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.
W Pamiątkowych rupieciach, bo o nich tutaj mowa, czytelnik spotyka Wisławę Szymborską – kobietę nietuzinkową, mistrzynię słowa, obdarzoną niesztampowym poczuciem humoru. To spotkanie wśród wyjątkowych dla niej osób, (...) umiłowanych zwierząt, przedmiotów codziennego użytku – bibelotów i szpargałów. Autorki biografii, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, stanęły przed trudnym zadaniem. Noblistka "uważała, że wszystko, co ma do powiedzenia o sobie, jest w jej wierszach". Była osobą skrytą i nieskorą do zwierzeń – opowiedziała "tyle ile chciała". Owocem pracy autorek, jest wielowymiarowy portret pisarki, na który składają się dowcipne komentarze Szymborskiej, wspomnienia przyjaciół, anegdoty ze środowiska literackiego – wiele nieznanych dotąd szczegółów z jej życia. Całość okraszona niepublikowanymi fotografiami i zabawnymi kolażami, które namiętnie tworzyła.
Pamiątkowe rupiecie prowadzą czytelnika przez dwa etapy życia Szymborskiej: przed i po "tragedii sztokholmskiej" (tak, z przymrużeniem oka, dzielili jej życie przyjaciele, wiedząc jak ogromnym przeżyciem i obciążeniem było dla niej otrzymanie Nagrody Nobla w 1996 r.).
Polecam opornym, którzy nie znają twórczości Wisławy Szymborskiej. Również miłośnikom jej talentu. Każdy, kto "otworzy szkatułę" Pamiątkowych Rupieci, wyruszy w fascynującą podróż.